Size bir telefon kadar yakınız
0 546 967 7613
Dil Seçin
trende

E-İRSALİYE SÜREÇLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME.

27.06.2020
1 görüntülenme
E-İRSALİYE SÜREÇLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME.
E-İRSALİYE SÜREÇLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME.

• Oluşturulan tüm e-irsaliyelerde ıslak imza veya ıslak imzalı kaşe olmak zorundadır.

1- E-irsaliye oluştururken bir taşıyıcı belirtilmek zorundadır. Bu taşıyıcı bir nakliye firması olabilir, kendi aracımız olabilir (kendi firma bilgilerimizle taşıyıcı oluşturmalıyız), bir nakliyeci vatandaş olabilir. Bu taşıyıcının sisteme tanımlanması gerekir. Taşıyıcı kodu e-irsaliye de zorunlu bir alandır.

2- E-irsaliyede şöfür bilgilerinin irsaliye üzerinde görünmesi için e-irsaliye içerisinde sağtuş yapılarak “e-irsaliye bilgileri” menüsüne gelip taşıma bilgileri altında sürücü bilgileri girilebilir.

3- E-irsaliye ye geçen müşteriler e-fatura mükellef kontrol ile kontrol edilerek e-irsaliye işaretleri gerçekleştirilebilir. Caride manuel e-irsaliye işareti işaretlenmemelidir.

4- E-İrsaliye senaryo tipi yoktur. Tüm E-irsaliyeler temel olarak alıcıya gider, red edilemez iptal edilemez. Karşı firmanın red durumu söz konusu değildir. Karşı firma e-irsaliye kullanıcı ise size iade olarak e-irsaliye göndermelidir. Karşı firma e-irsaliye kullanıcısı değil ise size kağıt olarak iade için irsaliye oluşturmalıdır.

5- Logo da fatura oluşturulurken “irsaliye yerine geçer” ibaresi seçilmemiş ise artık e-irsaliye kullandığınız için arka planda otomatik olarak bir e-irsaliye oluşur ve bu gib e gönderilmek zorundadır. “irsaliye yerine geçer” ibaresi seçilir ise sistem e-irsaliye oluşturmayacaktır. Standart kağıt irsaliye numarası ile irsaliye oluşturacaktır.

6- E-irsaliye mükellefi olduktan sonra herhangi bir şekilde kağıt irsaliye kesilmemelidir.

7- E-irsaliye de fiyat görünmesini istiyorsak birim fiyatları girebiliriz. E-irsaliyelerin fiyatlı gitmesini istiyorsak connect modülündeki doküman parametrelerinden e-irsaliye sekmesine gelerek “İrsaliye UBL’ine tutar bilgileri eklensin” seçeneğini aktif etmeliyiz.

8- E-irsaliyelerde sevkiyat tarihi asla günün tarihinden öncesine kesilmemelidir. Kesildiğinde sistem hata verecektir ve e-irsaliye gib e gitmeyecektir. E-irsaliyelerde sevkiyat tarihi günün tarihinden sonraki tarihlere kesilerek gibe gönderilebilir.

9- Sevkiyatı yapacak olan personel e-irsaliye çıktısı ile yola çıkabilir ya da pdf dosyasını elektronik ortamda taşıyarak herhangi bir mali kontrolde yetkililere sunabilir.

10- Firmanın kendi farklı lokasyonları arasında yapılan sevkiyatlarda “ambar fişi” kullanılmalıdır. Ambar fişi tipi otomatik olarak bir e-irsaliyeye dönüşmüş olacaktır.

11- Firma pazara çıkardığı ürünleri (alıcı ve miktarı belli olmayan sevkiyatlar) için bir “ambar fişi” oluşturarak merkezden ilgili araca bir ambar adı ile ürünleri yükleyebilir ve pazarda satışı yapılan ürünleri daha sonrasında gerçek müşterilere e-irsaliye olarak çıkış yaptıkları ambardan satışa dönüştürebilir. Böylelikle fazla stok çıkışı oluşmamış olur. Bu işlem aynı zamanda GİB in muhtelif alıcıya satış işlemi içinde kullanılabilir. LOGO da MUHTELİF ALICI adında bir kart açılmalı ve VKN sine 5555555555 yazılarak oluşturulmalıdır.

12- Ambar fişi gelir idaresine gittikten sonra alıcı yine kendi firmamız olduğu için e-irsaliye de gönder al yapınca gelen kutusuna düşecektir ancak LOGO bunu otomatik olarak arşiv e gönderir ve tekrar ambar fişinin içeri alınmasına izin vermez. Böylelikle mükerrer stok kaydı olmaz.

13- GİB E-irsaliye mükellefi olmayan müşterilere kesilen irsaliyelerin “GİB E-İrsaliye Sanal Alıcı” ya gönderilmesini istemektedir. Gib belirlediği bu sanal alıcıya bir cari hesap kartı açmaya gerek yoktur. E-irsaliye mükellefine ait cari kartında e-devlet sekmesi üzerinde e-irsaliye işareti ve e-irsaliye posta kutusu birim etiketleri boş olduğunda LOGO otomatik olarak bunu GİB in e-irsaliye sanal alıcısına gönderir.

14- İhracat faturalarında da e-irsaliye oluşturulmak zorundadır. İhracat için kesilen e-irsaliyeler için “13.” Maddedeki koşullar sağlanmalıdır.

15- Fason işlemlerin tümünde e-irsaliye düzenlenmek zorundadır. E-irsaliye açıklamasına (boyama, baskı, tamir, parça değişim vb) nedeniyle faturaya dönüştürülmeyecektir ibaresi yazılmalıdır. Fason işlem için ambar fişi üzerinde de işlem yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN